Вход
Намерете ни във facebook
Top posting users this week
No user

Go down
natetyyy
natetyyy
Състезател
Състезател
Female
От : София
Рожден ден : 05.11.1994
Години : 29
Мнения : 1429
Дата на рег. : 29.07.2008

red ВАЖНО: Малко съвети относно Фен Фиковете

Пет Яну 02, 2009 8:29 pm
Такам ето малко съветчета относно писането на Фен Фикове :lol!: (Не съм ги писала аз но наистина могат да помогнат...)


:arrow: 1) Мили мои деца, четете книжки, хванете http://www.fanfiction.net/ (ако знаете английски), намерете някой по-дълъг и стойностен фик и се забавлявайте. Мдааа, най-важното е забавлението. Книгите ги четете за богатство на речта, фиковете за идея как по дяволите се структурира един фик.




:arrow: 2) Независимо дали fic-ът е на български или английски, правописът и пунктуацията са изключително важни, колкото и да не ви се вярва. -___-
Колкото и да е готин фика, ако е написан "грозно" ще си изядете един злобен коментар от тези, на които им пречи да се мъчат да четат. И нали съм добра душа, ето ви малко помощни средства:


~ Има едно страхотно помагало от 4 до 7 клас по български език с правилата в нашия език. Синьо е, прилича на нотна тетрадка и да е максимум 4-5 лв.

~ Проблемът при нея е, че е малко дълга, а и нека си го признаем - мързи ви да прочетете няколкото правила на форума (бе, бая повече са), едва ли ще седнете да четете нещо, което ще ви помогне и в писането, и в училище. (Тааааааз днешната младеж.... :Р)

~ Мозила имат един много готин add-on -> речник на български. ~~ Всеки допуска грешки като пише, нормално е, а нещо такова помага адски много, когато правим грешки от недоглеждане. (И аз пиша като неграмотна.. )

:arrow: 3) Айде, вече знаем (надявам се) що годе как се пише на български. Сега е момента да седнем и да си осмислим фика. Харесвате си аниме, избирате си двойка и обмисляте какво да пишете.


Бъдете реалисти - без клишета не може, но цаката е да представите тези клишета по нов начин. Ииии какво като Итачи ще се напие, а Саске ще го изнасили ? Важното е как и защо Итачи се е напил и защо Саске щего изнасилва xD


:arrow: 4) Знаем как се пише? Имаме идея? Искаме да го напишем? Идва момента, който сте чакали толкова много време - писането на фика.


~ Преподготовка:

Преди да седнете да пишете, помислете какво ще ви предразположи. Хаха, не ми се смейте - обстановката е хипер важна. Аз лично си запасявам със кола или вода, пускам някаква музика и сядам да пиша.


~ Писане на фика:

Такааааам ... Отваряме един хубав word документ (*.doc , не new topic!!) и започваме да си изливаме мислите и душата. Забравете клиширани първи изречения като - "Имало едно време", "Саске се събуди с махмурлук", "Беше хубав ден над някъде си" and so on, and so on.. (Освен ако не искате да пишете fanf*ck естествено, но това е друга тема )
Гледайте да не се разсейвате, докато пишете, че разсейването ражда големи простотии.


~ Редакция:

Въобще не си мислете , че ще минете без добрата стара редакция! Огледайте внимателно за граматични и смислови грешки, за повторения, за двусмислици и etc. Надявам се, все в часовете по Б.Е.Л. сте говорили за това (освен ако не сте ги пропуснали или сте ги проспали ^__~ ). Препрочитайте до момента, в който вече не намирате грешки... Сега идва следващата стъпка:


:arrow: 5) Намираме си свестен бета рийдър (или редактор), който съвсем честно и критично ще ви поправи останалите грешки, ще ви направи забележки, кое не е наред и ще ви каже, дали изобщо има смисъл да поствате фикчето. Ама гледайте да си намерите някой ужасно критичен и взискателен, който да ви накара да се ядосвате на собствената си простотия :Р~~ (това не е задължително и аз не обичам редакторите)


:arrow: 6) Ето сега няколко мои лични правила за структурата на един фик:


Големината на един чаптър (глава) трябва да е над хиляда думи! 1000-1500 са малките чаптъри,(може и по мънички ама не прекалено) . Един нормално дълъг чаптър е 2000+ - 2500- думи.

Ползвайте добрите стари абзаци. Като се пльосне една маса текст без никакво отделяне, читателя първо си мъчи очите, второ псува като за световно. В крайна сметка фика е насочен към читателите - вие да се изфукате колко сте готЯни и какви творци сте, а те да се изкефят на нещо свежо.


Заглавието е това, което хваща окото. Какви са тия глупости "MyFuck: SasuSaku, (SasuSaku), Sasuke and Sakura" and so on~ !!! Просто е смешно -______-'''' Измислете нормално, не ЧАК толкова клиширано и досадно заглавие и ще получите бонус-точка.



Препоръчително е да завършвате чаптъра с клифхенгъри (-> отворен край, стряскаща случка, развой на събитието и етц.), които да накарат читателя да си чака следващия god damned chapter!

Пряката реч на български се отделя с нов ред и тире , не със кавички!
- 'Ко ста'а, Киба, dude ? - например ...
Мислите са в кавички и не е нужно да се отделят на нов ред. "Лелееее , тая Хината къф задник ималаааа!" (пак пример)


В разрез с примерите, които дадох по горе, жаргоните, съкратените думи и т.н. са крайно нежелателни

Описвайте! Дългите изречения и прилагателните дават живот на фика или разказа. Какъв е смисъла да се напише:
'Саске се прибра. Беше уморен. Погали Шадоу. После изгледа на кръв баща си. Влезе в стаята си. Легна на леглото. Затвори очи. Започна да мисли за Сакура-чан", като може да се напише много по-четливо:
"Саске се прибра от дълъг ден , изпълен с тренировки , погали пухкавия Шадоу и се запъти към стаята си. По пътя изгледа на кръв баща си , заради поредния глупав коментар на досадника и накрая блаженно се отпусна на леглото си , потънал в мисли за Сакура-чан."


:arrow: 1. Правило за прегледно писане.

Ако сте отваряли някоя книга през живота си, може да забележите, че след всеки препинателен знак, запетая или точка, има един интервал. Това се е слагало първо, за да не се размажат точката с предишната буква, но това е било когато печатните машини са били малко... специални:V. Сега се слага за прегледност и е просто абсолютно задължително.


:arrow: 2. Правило за идеята

Правило за идеята е малко нагло, знам. Правила за идеите няма, защото те са нещо творческо и лично, не могат да се рамкират или ограничават.
Правилото за идеята е, че една идея може да бъде оригинална и да получи негативни рецензии, може да е клише и да бъде хвалена до откат.
Или, другояче казано, идеята е ваша и е без значение. Как ще я изкажете е важно.


:arrow: 3. Правило за ФЕНфика

Като се каже фенфик, се разбира да се описват герои на някой чужд автор. Сорри, факт. Ако искате да пишете с ваши герои, пишете с ваши герои в света на анимето, но пак трябва да се съобразявате с някои неща.


Като пишете фенфик, сте длъжни да се съобразявате поне в общи линии с характера на героя. Половината от вас си драскат за Сакура и вътрешната Сакура, която не се е появявала от 10 тома на мангата и около 60 епизода... Следете света, в който пишете, използвайте информация от нета, ако не помните всичко от мангата, и се съобразявайте с героите! Ако Сасуке се натиска със Сакура, трябва да има смислено обяснение, защото той в момента няма никакви намерения към нея, и това е съвсем ясно и явно.Дори и да пишете във съвсем измислен от вас свят все пак героите трябва да си имат нормалния характер.


Няколко дребни съвета за писане от мен:
- Пишете, когато ви се пише - не се насилвайте, хората ще ви разберат, ако пуснете фика със ден закъснение.



- Вие сте автора. Трябва да си държите на идеите, ако някой ви ги критикува тях неоснователно, теглете му шута. Но ако читателите ви дават добри идеи, не се стеснявайте да ги ползвате.


- Винаги помнете, че ВИЕ ПИШЕТЕ, ЗА ДА ИЗКАЖЕТЕ НЯКАКВА СВОЯ МИСЪЛ! Не е задължително да имате груба поука като в басня на Лафонтен накрая, но трябва да имате някаква цел на написаното. Иначе за к'во да го чета?


Последната промяна е направена от natetyyy на Чет Фев 05, 2009 5:06 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
sakura_97
sakura_97
Фен
Фен
Female
От : konoha
Рожден ден : 11.02.1997
Години : 27
Мнения : 573
Дата на рег. : 29.07.2008

red Re: ВАЖНО: Малко съвети относно Фен Фиковете

Пет Яну 02, 2009 9:03 pm
Тия съвети и аз съм ги чела :lol!:
natetyyy
natetyyy
Състезател
Състезател
Female
От : София
Рожден ден : 05.11.1994
Години : 29
Мнения : 1429
Дата на рег. : 29.07.2008

red Re: ВАЖНО: Малко съвети относно Фен Фиковете

Пет Яну 02, 2009 9:05 pm
:arrow: Да...Аз ги копирах от един друг форум и ги редактирах малко щото имаха грешки...Наистина са полезни :!: Дано някои хора се сетят да ги прочетат преди да пишат простотии.. :hihi: :lol!: :lol!: narutouzu
Privaте L♥ve
Privaте L♥ve
Страшна работа съм
Страшна работа съм
Female
От : ..
Рожден ден : 23.06.1995
Години : 28
Мнения : 4141
Дата на рег. : 01.08.2008

red Re: ВАЖНО: Малко съвети относно Фен Фиковете

Сря Яну 21, 2009 8:46 pm
natetyyy написа::arrow: Да...Аз ги копирах от един друг форум и ги редактирах малко щото имаха грешки...Наистина са полезни :!: Дано някои хора се сетят да ги прочетат преди да пишат простотии.. :hihi: :lol!: :lol!: narutouzu
Едитнах ти заглавието и сега ще изтрия последното мнение на sakura97 щото е спам... :-)
sasuke299
sasuke299
Състезател
Състезател
Male
От : pazardjik (pz)
Рожден ден : 02.04.1916
Години : 108
Мнения : 1001
Дата на рег. : 22.01.2009

red Re: ВАЖНО: Малко съвети относно Фен Фиковете

Пет Яну 23, 2009 9:25 pm
яки съвети
кирилизирано от: sakura__haruno
ZXZZZ
ZXZZZ
Приятел
Приятел
Male
От : SF.
Рожден ден : 14.10.1996
Години : 27
Мнения : 815
Дата на рег. : 05.02.2009

red Re: ВАЖНО: Малко съвети относно Фен Фиковете

Съб Фев 07, 2009 7:05 pm
natetyyy написа::arrow: Да...Аз ги копирах от един друг форум и ги редактирах малко щото имаха грешки...Наистина са полезни :!: Дано някои хора се сетят да ги прочетат преди да пишат простотии..
peps_png
peps_png
Състезател
Състезател
Male
От : Коноха
Рожден ден : 12.01.1997
Години : 27
Мнения : 1061
Дата на рег. : 06.02.2010

red Re: ВАЖНО: Малко съвети относно Фен Фиковете

Сря Фев 17, 2010 3:20 pm
Харесва ми :flower: :angel: :angel2: :wave: :^^:
Леми Кай
Леми Кай
Развиващ се
Развиващ се
Female
От : Рая наречен Ад ..
Рожден ден : 18.06.1995
Години : 28
Мнения : 66
Дата на рег. : 07.02.2010

red Re: ВАЖНО: Малко съвети относно Фен Фиковете

Сря Фев 17, 2010 7:31 pm
защо си мисля, че малко по-надолу в страницата с фиковете съм пусНАЛА СЪЩАТА ТЕМА .... ?
Sponsored content

red Re: ВАЖНО: Малко съвети относно Фен Фиковете

Върнете се в началото
Similar topics
    Права за този форум:
    Не Можете да отговаряте на темите