Вход
Намерете ни във facebook
Top posting users this week
No user

Съвети за писането на фикове

+13
Plamena
justwannabeone
Ŧħе_SлladuRчЭ
xxEnchantedStarxx
Hinata5
Butterfly
Shinin' My Life~
Fallen_AngeL
Vεrsus Alvαro
Hermi
Flying Cat
*Alx*
Your Hime*
17 posters
Go down
Your Hime*
Your Hime*
Модератор на раздел "Фикчета"
Модератор на раздел
Female
От : Тръгвам си от мястото, на което ти продължаваш да живееш.
Рожден ден : 18.06.1996
Години : 27
Мнения : 93
Дата на рег. : 20.06.2010

red Съвети за писането на фикове

Пон Авг 23, 2010 11:58 pm
    Това, което ще прочетете по-долу, съм го писала лично аз!!!


    --------------------------


    Прочели сте добре написан фик, нормална книга, която не включва вампири и всичките му там митични същества или просто някой сборник с хубави разкази - е, вие още не можете да пишете!




    Хмпф... Ето какво, по принцип, трябва да направите, за да напишете нещо хубаво:


  • Първото нещо, което трябва да направите, е да решите какво ще пишете. Или по-просто казано - да имате идея.

  • След това се насочвате към героите във фика/разказа ви. За предпочитане е да не се изкушавате да пишете с познатите на всички Наруто, Саске и Сакура! Можете да измислите един тъп, един егоистичен и един ревлив персонаж и да им лепнете всякакви имена. Не е нужно да карате някои хора да не ви четат произведението само заради героите в него, нали?

  • После хващате химикала/клавиатурата и започвате да пишете.

  • И след това вече всичко е готово, съвършено, напълно завършено. Прочитате си го веднъж, пооправяте изядените букви и го пускате някъде, за да се радвате на похвалите.




    Е, да, ама НЕ!!! Не се прави така. По този начин нищичко не става. Ето как може да се получи нещо смислено:

  • Първата ви работа е да си намерите редактор! Задължително! Това можете да го пропуснете само, ако знаете учебниците си по БГ от първи клас насам наизуст.

  • После си пускате любимия списък с песни и започвате да мислите тема. Макар че 99% от населението буквално се прекланят пред вампирите, митичните същества, необикновените хора и героите от Наруто, съветвам ви да избягвате тези теми. Причини ще ви дам по-долу.

  • След като вече сте измислили темата, по която ще пишете, започвате да умувате за развитието на историята. Имайте в предвид, че всички видове любовни триъгълници, несподелена любов, безгранична любов между двама врагове, които "се мразят" от дъното на душата си, изгубена любов и т.н. вече са ужасно банални и досадни за повечето. За предпочитане е да измисллите нещо по-оригинално, което се среща рядко.

  • Когато вече всичко си е на мястото в съзнанието ви, а списъкът с песни се е превъртял вече поне веднъж, започвате да пишите. Не ви трябват умувания като "ами тук коя дума да сложа", "ами ако тук не трябва да е така", "сега какво трябва да напиша тук" и т.н. Просто потъвате в ритъма на музиката и започвате с първото, което ви дойде в главата.

  • Описанията са НАЙ-ВАЖНОТО нещо. НЕ е фик/разказ, ако са лепнати тирета на всеки ред и след всяка реплика е сложено по едно "- каза Сакура; - каза Саске"! И, о, не! Не казвайте "сега ще напиша как изглежда и с какво е облечена и няма вече да се занимавам с описанията"! Не си го и помисляйте само. Описания = чувства, място, ситуация, момент и т.н.

  • Написали сте си главата, или там каквото е, и идва ред на редакцията. Първото нещо, което се прави в това положение, е да отворите един документ на добрия стар Word и да сложите текста там. Разглеждате го внимателно и ако пред погледа ви се яви червена вълнообразна линийка, това значи че думичката, която е подчертана, е съвършено грешна! И така си редактирате нещото сами. След това се връщаме на онзи редактор, за който ви говорих в началото. Пращате текста, той го редактира и ви го връща обратно. И вие пак се местите на Word-а и повтаряте нещата.

  • След втората редакция на Word вече може да пуснете произведението си някъде в интернет. Поздравления, вече сме колеги!




    Сега... спомняте ли си точка 2? Казах, че ще ви разясня защо е за предпочитане да избягвате темите "митични същества" и "Наруто". Ето го и обяснението. Този малък 1% се състои от шепа хора, включително и мен, които биха зарязали написаното още преди да започнат да го четат, ако разберат по какво се пише. Причина? Ами вече е досадно. Всяко първо-и-половина нещо от фиковете и раазказите в нета е написано по тези теми. Напише ли се един фик, значи ние вече знаем какво става в сто други и просто омръзва. Ето за това ви се говори.
*Alx*
*Alx*
Админ на раздел Музика
Админ на раздел Музика
Female
От : sOmewhere in HeLL ^^
Рожден ден : 10.05.1991
Години : 32
Мнения : 7267
Дата на рег. : 24.10.2008

~~АНИМЕ ЛИСТ~~
Любими анимета: 1. One Piece 2. Death Note 3. Hellsing 4. Kuroshitsuji 5. Strawberry Panic!

red Re: Съвети за писането на фикове

Вто Авг 24, 2010 11:15 am
Eе браво, обяснението ти е много добро. ще послушам съветите ти Съвети за писането на фикове 787605 само, че след като не се пише за любов или митични създания, то какво остава?
Flying Cat
Flying Cat
Модератор на раздел "Фикчета"
Модератор на раздел
Female
От : Пловдив
Рожден ден : 18.04.1926
Години : 98
Мнения : 2163
Дата на рег. : 12.10.2009

red Re: Съвети за писането на фикове

Сря Авг 25, 2010 2:14 pm

Остана да пишеш за обикновения живот на персонажа през твоите очи или през нечии други. :D


    Маги: Кирилизирано!
Hermi
Hermi
Състезател
Състезател
Female
От : Стола пред компютъра.
Рожден ден : 01.03.1996
Години : 28
Мнения : 1675
Дата на рег. : 14.12.2009

red Re: Съвети за писането на фикове

Сря Авг 25, 2010 10:43 pm
Еваланката Маги. наистина нещо, обяснено точно, ясно и разбрано. Този който го следва, надаи ще получи китика дори и от теб.. Да бе хД Както и да е, искам само да добавя нещо- Не пишете само с ръцете си, почувствайте това, което " творите", защото тогава е най- приятно усещането ^^ Фанала ме е лигнята. хД
Vεrsus Alvαro
Vεrsus Alvαro
Любител
Любител
Female
От : Бургас
Мнения : 239
Дата на рег. : 25.12.2009

red Re: Съвети за писането на фикове

Нед Сеп 12, 2010 10:55 am
Ще добавя нещо и аз - най - добре както Маги , Херми и Душата Sweet Secret правят да си измислите собствени герои, уникални и да ги представите през вашите очи. Ако ще пишете нещо от сорта на Наруто , то трябва да е на доста сериозна тематика.
Fallen_AngeL
Fallen_AngeL
Бъдещ фен
Бъдещ фен
Female
От : Лудницата на 4км
Мнения : 506
Дата на рег. : 06.12.2009

red Re: Съвети за писането на фикове

Сря Окт 27, 2010 9:00 pm
Винаги владайте част от себе си в творбата. Така всичко може да бъде преживяно и от читателя, а не да са само купища редове, които не могат да те накарат да си представиш дори и образа на героя.
Shinin' My Life~
Shinin' My Life~
Учaщ се
Учaщ се
Female
От : I found my Place... the name is 'You'
Рожден ден : 18.06.1996
Години : 27
Мнения : 132
Дата на рег. : 11.10.2010

red Re: Съвети за писането на фикове

Съб Ное 13, 2010 10:21 pm
Добре! От седмица две продължавам да се ядосвам на тази ви простотия и сега, когато имам време, ще ви кажа още нещо, което явно съм забравила да включа в "съветите" по-горе.



  • "Здравейте, аз съм ****** и съм на ** години...", "Една слънчева сутрин в ******...", "Бииип Бииип Бииип Ах, този дразнещ будилник/Кой, по дяволите е сложил този будилник тук..." и т.н.
    Сега се чудите защо ви го пиша това, нали? Ами, просто е. 97% от фиковете започват така. Ами, досадно е... меко казано. Това НЕ е начало на фик!! Това са, вече клиширани, изречения "откраднати" от някои добър фик, който постепенно се е превърнал в смотан, заради някои велики творци, които са си играли с идеята му и с историите в него са създали поредния велик СасуСаку фик.




Сега... почвайте си фиковете както си искате, но щом не се опитвате да измислите нещо ваше и оригинално, никога няма да се научите да пишете. И, като се има в предвид, че можете да си копирате тези изречения от всеки втори СасуСаку фик в нета, вие правите правописни и пунктоационни грешки в тях. Така че ако аз още веднъж попадна на такова начало на фик, имайте в предвид, че коментара няма да е много приятен. Тежко им на онези, на които се падне честта да ме заварят във време, в което не ме мързи. А на другите... късметлии! Не искам да плаша никого и не искам никой да ме мисли за "лоша", но в крайна сметка някой трябва да ви набие акъла в главите и да се научите да пишете, нали? Айде сега чао на всички. Маги си ляга.
Oyasuminasai, minna~!! *прегръща си Казу (мечето си) и заспива*
Butterfly
Butterfly
Модератор на раздел "Фикчета"
Модератор на раздел
Female
От : Earth
Мнения : 497
Дата на рег. : 18.11.2010

~~АНИМЕ ЛИСТ~~
Любими анимета: Naruto Shippuuden, Monster, Higurashi No Naku Koro Ni, Kuroshitsuji, Elfen Lied, One Piece, Berserk, Neon Genesis Evangelion, Soul Eater, Mirai Nikki, Byousoku 5 Santimeter, Samurai Champloo

red Re: Съвети за писането на фикове

Пет Дек 03, 2010 6:52 am
Та така... Прочетох аз правилата внимателно просто, за да се осведомя в общи линии какво трябва да правя и да не правя. Но забелязах, че никъде, ама наистина никъде не се споменава, че преди да седнеш да пишеш първо ти трябва талант, който трудно се постига дори и да си изчел всички учебници по български език от първи клас. Доколкото съм осведомена, мога да кажа, че дори и велики писатели, които творят в днешно време, си имат редактори. По пътя на логиката следва, че и те допускат въздесъщите правописни и пунктуационни грешки, нищо че пишат всеки божи ден. За мене спазването на езиковите правила е желателно, но не определящо. Най-важното в случая е да имаш талант( извинявам се, че пак се повтарям !). Другото, ако го нямаш е поправимо! Съвети за писането на фикове 787605
Shinin' My Life~
Shinin' My Life~
Учaщ се
Учaщ се
Female
От : I found my Place... the name is 'You'
Рожден ден : 18.06.1996
Години : 27
Мнения : 132
Дата на рег. : 11.10.2010

red Re: Съвети за писането на фикове

Нед Дек 05, 2010 8:37 pm
Не е така. Аз нямам талант, но чета и се уча. Никой не се ражда научен, нали? Аз лично съм свидетел, че хора без никакво понятие какво е това "фик" или "разказ" са сядали да пишат и едно свързано изречение не са правили от първия път. Но след време на писане и осъвършенстване те пишат. Дори да нямаш талант, това не значи че трябва да се откажеш от писането, нали? Освен това не си мисли, че някой, който не е нарутард ще седне да ти прочете нещо, в което от далеч се виждат правописни и пунктоационни грешки, защото не е така! Най-важното е да е приятно за окото. Иначе никой няма да го прочете, за да ти каже имаш ли или нямаш талант.
Butterfly
Butterfly
Модератор на раздел "Фикчета"
Модератор на раздел
Female
От : Earth
Мнения : 497
Дата на рег. : 18.11.2010

~~АНИМЕ ЛИСТ~~
Любими анимета: Naruto Shippuuden, Monster, Higurashi No Naku Koro Ni, Kuroshitsuji, Elfen Lied, One Piece, Berserk, Neon Genesis Evangelion, Soul Eater, Mirai Nikki, Byousoku 5 Santimeter, Samurai Champloo

red Re: Съвети за писането на фикове

Пон Дек 06, 2010 2:05 am
Виж донякъде си права за правописните и пунктуационните грешки, защото аз лично съм се отказвала да чета фикове, в които ги има бол, в които има само пряка реч или забележа някъде смислова грешка. Ако ще и да има най-великата идея, видя ли такова нещо, прекратявам всякакво четене, а коментар дори не пиша. За труда си права, за четенето също, но... Тук има едно голямо НО. Не можеш да очакваш един човек, който не е чел и една книга през живота си да конструира правилно мисълта си и да пропише. Когато аз започнах да се занимавам с писане, бях на девет години или някъде там. Сега като си спомня и се върна назад забелязвам, че съм имала преди всичко смислови грешки и повторения на думи, защото не съм имала богат речник за тези години. След време изобщо не съм си поставяла за цел да се самоусъвършенствам, някак си си дойде от само себе си. Книгите бяха неизменна част от живота ми и продължават да бъдат, обогатих речника си и създадох свой стил. После дадох писанията си на един професор ( много известен в България, издал няколко книги за българската народопсихология и стига толкова съм подсказвала, че не искам да си придавам някаква тежест!!! smile ) и той ми каза, че имам още какво да постигна , но за 14-годишно девойче съм изумителна. Но това не ме амбицира да продължа да се доказвам. Просто занемарих всичко. Сега с гордост мога да кажа, че съм далеч от професионалистите, но като, че ли се справям добре за аматьор. А за таланта... Може би исках да кажа друго. По принцип никога не съм сядала и никога не съм се мъчила в конструкцията на изреченията си. Мисълта ми си тече гладко, аз само пиша. Идеите ми сами идват, пресъздаването на живи образи чрез въздействащи думи и описания за мене са като детска игра. Може би точно това исках да кажа под талант. Това нещо ти извира отвътре, а думите са просто начин да го изразиш. Нищо повече!
Но да... Няма да споря, че и ти си права, защото колкото повече драпаш нагоре и се трудиш, толкова повече имаш шанс да надминеш и онези, чиито талант е вроден. Нали?
Hermi
Hermi
Състезател
Състезател
Female
От : Стола пред компютъра.
Рожден ден : 01.03.1996
Години : 28
Мнения : 1675
Дата на рег. : 14.12.2009

red Re: Съвети за писането на фикове

Нед Дек 12, 2010 6:38 pm
Напротив! Ти какво си мислиш? Че хората на по 14 години са развили великия си талант ли? :Д Моля те. Човек, който чете книги, мисли какво пише и влага сърцето си в него има талант. Това е най- тъпото оправдание, но и най- често срещаното. Ако ви избива на комплекси и така си оправдавате мързела, то седнете, прочетете няколко книжки с много описания, помислете малко историята си и магически ще преоткриете таланта си. Д: Аз също нямам талант... боже, та до 2 клас не връзвах добре смислово изреченията! Просветлението обаче доиде след като вместо да разпаля печката с нея, аз взех книжка. Не е много трудно. ;)
Butterfly
Butterfly
Модератор на раздел "Фикчета"
Модератор на раздел
Female
От : Earth
Мнения : 497
Дата на рег. : 18.11.2010

~~АНИМЕ ЛИСТ~~
Любими анимета: Naruto Shippuuden, Monster, Higurashi No Naku Koro Ni, Kuroshitsuji, Elfen Lied, One Piece, Berserk, Neon Genesis Evangelion, Soul Eater, Mirai Nikki, Byousoku 5 Santimeter, Samurai Champloo

red Re: Съвети за писането на фикове

Нед Дек 12, 2010 9:56 pm
Хах... Много вдъхновяващ коментар наистина. Започнах да си мисля, че едва ли не всички, които са чели няколко книжки с описания, могат да пишат. Та това е супер! Пред нас се открива цял един свят пълен с млади дарования, които чели-недочели, разбрали-недоразбрали, но със желание да постигнат нещо си, могат да пишат. Страхотно, нямам думи!
Сега по същество...
Ако си мислиш ,че само с няколко книжки, можеш да постигнеш нещо, което да си заслужава, жестоко се лъжеш. Би било хубаво, но не става толкова лесно. Когато аз започнах, първото "нещо", което написах бе някаква тъпа история за зайчето Питър, но какво да се прави тогава си имах само желанието без нищо, което да е основа, върху която да градя таланта си. Дотогава бях чела приказки, прословутата Мечо Пух и романите на Ерих Кестнер. Т.е. почти нищо, което мога да взема за пример. Тогава разбрах нещо, което ме накара да променя възгледите си. За да пишеш (каквото и да е!), трябва да прочетеш книги с различна тематика и жанрове. Като се почне от леките розови романчета та се стигне до хоръри. Отсяваш различни стилове на писане, взимаш изрази, обогатяваш речник и създаваш нещо твое. Нещо, което е оригинално за теб и което ти си измислила. Така, мила, за няколко години през ръцете ми минаха много книги. И на твоите години аз вече имах основа, върху която да градя всичко. Талантът и идеите си идваха на място и всичко си течеше по мед и масло. На 14 написах някаква кървава психария с отворен край и дадох "нещото" на професора, за да си изкаже мнението. Нататък се знае. Няма да се повтарям с предишните си коментари. През останалите години досега всичко бях занемарила. Единственото, което остана бе страстта ми към книгите. Сега като си чета фика, разбирам, че стила ми на писане не се е променил от тогава, когато бях тийнейджър. Единствената промяна е, че имам огромен запас от нови изрази и думи. Нищо повече!
Ако пък искате да създавате стил, ще посъветвам желаещите да четат анализи на критици върху дадено произведение. Така много бързо ще разберете, че дори и велики класици на писането имат какво още да доизкусуряват. Критиците са най-добрите в създаването на стил или образ. С тяхна помощ би могла да стигнеш доста далеч, без майтап.
Брей! Да не повярваш, че мога да напиша нещо толкова дълго! Това е от мен засега! smile
Hermi
Hermi
Състезател
Състезател
Female
От : Стола пред компютъра.
Рожден ден : 01.03.1996
Години : 28
Мнения : 1675
Дата на рег. : 14.12.2009

red Re: Съвети за писането на фикове

Нед Дек 12, 2010 11:17 pm
Ано... аз съм на същото мнение. Идеята ми беше... виждала ли си по- голямата част от фиковете тук? :д Защото повярвай ми не искаш. Има "писатели" който имат страхотни идеи, наистина оригинални, също така могат да го опишат, но имат беден речнкик., Не че аз съм нещо- по добро, но поне не повтарям "каза" на всяко изречение. Това ми беше мисълта- че няма значение дали имаш талан или не, ако вложиш труд, чувства и идея, прочетеш малко повече книжки то значи си започнал! Или греша? Поправи ме ако е така, извинявам се. :д Относно критиките- те са точно за това нали? Все пак за това голяма част си пускат историите- За да се четат и да се поправят допуснатите грешки, все пак за мен това е смисъла. Жалкото е, че тук всеки може да напише "критика" но не и да я приеме. Все пак не съм учудена кой знае колко... както и да е. Познавам няколко човека, които искаха да пишат и повярвай, дори мечо пух щеше да им е от полза ако го бяха разлистили, сигурна съм. Не отричам таланта ти, за бога не! Та аз дори не съм чела нещо твое / предполагам / а и не съм човекът, който е великия писател. Лично аз си предпочитам поезията. Обаче ти си чела нали? няма значение какво, все пак си чела! Спред теб колко хора на 14 като мен са чували за Ерих Кестнер? Предполагам, че сме на едно мнение че не са много. Но нали и аз това написах, явно не съм се изразила добре- едно от сновните неща за да можеш да напишеш кратко разказче е да си чел. Да имаш изказ и да знаеш думи,всичко това се придобива с четенето. А относно великите класици предполагам, че и чувала за следния цитат " Робинзон Крузо се съблече гол и с мъка доплува до брега. После напълни джобовете си с предмети, които може би щяха да са му нужни" Така че да и най- великите имат нужда от налко "свежа кръв". Понеже ние не сме на тяхното ниво все пак се учим от тях. Поне за мен това е смисъла. д; Лол и моето стана дълго. smile Нищо лично, но ми се струва че говорим за едни и същи неща, но може и да греша. :д
Hinata5
Hinata5
Развиващ се
Развиващ се
Female
От : няма значение
Мнения : 58
Дата на рег. : 15.06.2011

red Re: Съвети за писането на фикове

Съб Юни 18, 2011 12:49 pm
ДОБРО И ПРАВИЛНО ОБЯСНЕНИЕ,АЗ САМАТА МИСЛЕХ ДА ПОЧВАМ ФИК,НО РАЗМИСЛИХ Съвети за писането на фикове 376805 ПРОСТО НЕ СЪМ СИГУРНА
Hinata5
Hinata5
Развиващ се
Развиващ се
Female
От : няма значение
Мнения : 58
Дата на рег. : 15.06.2011

red Re: Съвети за писането на фикове

Съб Юни 18, 2011 12:52 pm
ДОСТА ФИКОВЕ СА НА САСУСАКУ Е ПОНЕ НАРУХИНА ИЛИ ТЕМАРИ И ШИКАМАРУ,ПРОСТО ЕДНО И СЪЩО КАК САСУКЕ СЕ ЗАВРЪЩА И СЕ ВЛЮБВА В САКУРА НАИСТИНА ОМРЪЗВА,А НИКОЙ (ПОНЕ АЗ НЕ СЪМ ВИДЯЛА)ДА ПИШЕ ЗА ТЕМАРИ И НЯКОЙ ИЛИ ПЪК ЗА ГААРА Съвети за писането на фикове 476926 blush hehe
xxEnchantedStarxx
xxEnchantedStarxx
Прохождащо
Прохождащо
Female
Рожден ден : 03.09.1996
Години : 27
Мнения : 27
Дата на рег. : 24.07.2011

red Re: Съвети за писането на фикове

Нед Юли 24, 2011 5:36 pm
Благодаря ти много за инфото ! Напълно съм съгласна с теб относно вампирите и героите от Наруто . Прочела съм много малко фикове в сайта , поради причината , че почти всеки един завършва на "Саку" . Съвети за писането на фикове 787605 Много съм съгласна и за описанията . Те са едно от най-важните неща в книгите , разказите , фиковете и т.н. ... Винаги съм се възхищавала на описанията , които прави Стивън Кинг ! Съвети за писането на фикове 787605 Обръща внимание на най-най-малката подробност ! Всяка негова книга ме е грабвала точно заради това ! Пак , благодаря ти за инфото ! smile Съвети за писането на фикове 274454
xxEnchantedStarxx
xxEnchantedStarxx
Прохождащо
Прохождащо
Female
Рожден ден : 03.09.1996
Години : 27
Мнения : 27
Дата на рег. : 24.07.2011

red Re: Съвети за писането на фикове

Нед Юли 24, 2011 6:13 pm
Hermi написа:Ано... аз съм на същото мнение. Идеята ми беше... виждала ли си по- голямата част от фиковете тук? :д Защото повярвай ми не искаш. Има "писатели" който имат страхотни идеи, наистина оригинални, също така могат да го опишат, но имат беден речнкик., Не че аз съм нещо- по добро, но поне не повтарям "каза" на всяко изречение. Това ми беше мисълта- че няма значение дали имаш талан или не, ако вложиш труд, чувства и идея, прочетеш малко повече книжки то значи си започнал! Или греша? Поправи ме ако е така, извинявам се. :д Относно критиките- те са точно за това нали? Все пак за това голяма част си пускат историите- За да се четат и да се поправят допуснатите грешки, все пак за мен това е смисъла. Жалкото е, че тук всеки може да напише "критика" но не и да я приеме. Все пак не съм учудена кой знае колко... както и да е. Познавам няколко човека, които искаха да пишат и повярвай, дори мечо пух щеше да им е от полза ако го бяха разлистили, сигурна съм. Не отричам таланта ти, за бога не! Та аз дори не съм чела нещо твое / предполагам / а и не съм човекът, който е великия писател. Лично аз си предпочитам поезията. Обаче ти си чела нали? няма значение какво, все пак си чела! Спред теб колко хора на 14 като мен са чували за Ерих Кестнер? Предполагам, че сме на едно мнение че не са много. Но нали и аз това написах, явно не съм се изразила добре- едно от сновните неща за да можеш да напишеш кратко разказче е да си чел. Да имаш изказ и да знаеш думи,всичко това се придобива с четенето. А относно великите класици предполагам, че и чувала за следния цитат " Робинзон Крузо се съблече гол и с мъка доплува до брега. После напълни джобовете си с предмети, които може би щяха да са му нужни" Така че да и най- великите имат нужда от налко "свежа кръв". Понеже ние не сме на тяхното ниво все пак се учим от тях. Поне за мен това е смисъла. д; Лол и моето стана дълго. smile Нищо лично, но ми се струва че говорим за едни и същи неща, но може и да греша. :д

Права си за Ерих Кестнер . Доста хора са гледали "Капан за родители" , но съм сигурна , че малко за прочели "Двойната Лотхен" или въобще са чували за Ерих Кестнер ( Нямам предвид всички хора , а 13-14 годишните тийнейджъри ) .
Ŧħе_SлladuRчЭ
Ŧħе_SлladuRчЭ
Модератор на раздел "Фикчета"
Модератор на раздел
Female
Рожден ден : 23.06.1996
Години : 27
Мнения : 1972
Дата на рег. : 07.12.2009

red Re: Съвети за писането на фикове

Сря Юли 04, 2012 5:52 pm
Талант викате трябва, а? Вярно писането на някои хора се откорява повече от на други и го могат по-бързо, но това съвсем не значе, че някой друг не може да постигне същото 'съвършенство'. Ако седна да прочета първия си фик бас давам, че ще се хвана за главата... не че сега съм някой много добър писател, важното е че се старая. Аз лично много пъти съм го казвала, но не знам добра или не съм в писането- аз обичам да пиша. Ако обичаш да пишеш просто следвай съвети и се подобрявай^.^.
Хината5 няма нужда да пишеш всичко по КСЙДХБГФКАСДХФ този начин и иначе го виждаме.
avatar
justwannabeone
Учaщ се
Учaщ се
Мнения : 198
Дата на рег. : 26.01.2011

red Re: Съвети за писането на фикове

Сря Юли 04, 2012 10:47 pm
Талантът си личи. Има огромно значение дали го имаш или нямаш. Талантът не е нещо, което се насилва и придобива чрез много тренировки. Може да се научиш да пишеш най-правилно от всички хора в целия свят, но това няма да те напарави най-добиря в целия свят. Разбира се, всеки който обича да пише трябва да пише, но тук описвате писането като работа и задължение. Все си мисля, че просто трябва да се забавляваш и като че ли най-важното е да се вживееш в героите си. Дали се получава... Публиката ще каже това. На едни ще им хареса, на други не. Но правилата са нещо много спорно.
Plamena
Plamena
Бъдещ фен
Бъдещ фен
Female
От : yaoilandia
Рожден ден : 26.02.1999
Години : 25
Мнения : 459
Дата на рег. : 18.02.2012

~~АНИМЕ ЛИСТ~~
Любими анимета: Naruto,Fairy Tail,D-gray man

red Re: Съвети за писането на фикове

Чет Дек 27, 2012 1:37 pm
Аз лично не съм съгласна за това с вампирите. Изчела съм почти всички възможни поредици и искам да кажа, че не са ми омръзнали и винаги се радвам на някой фик свързан с "митични същества".
Самата аз се опитах да пиша фик, но след коментарите на двма души се замислих над това което правя и реших, че е по-добре да не се опитвам отново. Поне не и докато не съм сигурна, че ще го напиша както трябва.
sakura_vampire
sakura_vampire
Аниме/манга/филми/сериали
Аниме/манга/филми/сериали
Female
От : ВаРнА мОрЕтО сИнИтЕ вЪлНи.........
Рожден ден : 16.08.1996
Години : 27
Мнения : 355
Дата на рег. : 30.01.2010

~~АНИМЕ ЛИСТ~~
Любими анимета: Darker than BLACK, Ao no Exorcist, Kuroshitsuji, Ouran High School Host Club, Pandora Hearts, Fairy tail

red Re: Съвети за писането на фикове

Чет Фев 14, 2013 11:45 am
Да проблема с "великите" Саку.... фикове започващи по един и същ начин е голям (въпреки, че и аз съм писала такива Съвети за писането на фикове 242502 ) изядох огромна доза критика от хора тук, на които искам много да благодаря за това. И след всичко прочетено така и не разбрах от къде да изнамеря добър редактор (понеже такива не растат по дърветата за жалост ) та някой може ли да ми каже все пак да намеря? А за таланта да би трябвало да го имаш (или поне част от него) но ако наистина ако нямаш и капка талант е кошмарно (от опит го знам) но помага ако прочетеш някоя свястна книга (Здрач, Изгубена Измамена и подобни не стават особено ако искате да пишете за вампири, демони и така на татък ). Благодаря, че ме изтърпяхте все пак. Съвети за писането на фикове 242502
liuba4e
liuba4e
Състезател
Състезател
Female
От : Страната на Мухъла!
Рожден ден : 04.09.1993
Години : 30
Мнения : 1230
Дата на рег. : 05.02.2010

~~АНИМЕ ЛИСТ~~
Любими анимета: ,,Naruto'' , ,,Samurai 7'' ;

red Re: Съвети за писането на фикове

Чет Фев 14, 2013 6:11 pm
Честно казано това със съветите ми е... Или имаш желание или нямаш. Талантът идва с упорита работа. Както казваше госпожата ми по химия - ученици, формулата за успех е само една - труд, труд и пак труд. Ако учиш с постоянство и имаш амбициите, тогава идва и талантът. Забравете шиб*ните правила, запомнете само онова желание, което сте го имали в началото.

Сега на въпроса на Магика! Маги, редактори наистина не растат по дърветата. Познавам само двама, които биха ти помогнали - Butterfly и justwannaebeon. Butterfly пътува из близките страни. Жената има дете и едва ли има време за това. justwannaebeon е на 17 или 18, ще те излъжа, но въпреки това е доста добър писател, но момичето може би се готви за матури. Познавам и още един, който сериозно ще се захване с теб и просто... Но не сме си писали от... Казва се joint_mania4ka. На 20 години е. Сега ще ти кажа стиловете на тези три дами. Butterfly пише психарии. Завладяващ жанр, но доста кървав. justwannaebeon пише романтични. Омайвате и те кара да си мислиш, че си в света на лошите момчета. Поне такъв беше последния й фик, който четох. След него тя писа още много, но аз нямам време. И joint_mania4ka. Тя пише за вампири, духове... този жанр. Само, че тя май е студентка ли... Ще те излъжа. Маги, бих ти помогнала и аз, но само след 18 февруари. Тогава е изпитът ми по математика. Ако преди 18 не си си намерила редактор, ще се заема с теб за максимум 20 дена. Моят стил е криминален. Обичам криминални филми, сериали, книги, истории... Всичко. Ако имаш желание, разбира се. Ако искаш пиши на горепосочените потребители. Ако някой от тях има време... Ако преди 18 не успееш, пиши ми на ЛС. Успех, мила.
Lifeholic
Lifeholic
Приятел
Приятел
Male
От : Русе
Рожден ден : 28.01.1993
Години : 31
Мнения : 945
Дата на рег. : 20.01.2013

red Re: Съвети за писането на фикове

Пет Фев 15, 2013 3:17 am
Талант се нарича, именно защото не е нещо което се постига с труд. Може да се захванеш със своето усъвършенстване, но никога няма да станеш достатъчно добър, именно защото ще ти липсва талант. Не казвам че човек без талант не може да се научи да пише... в никакъв случай. Просто няма да е толкова добър колкото някой с талант. Щом е изкуство трябва и талант. Знам го със сигурност, защото важи за всички форми на изкуството. Същото е и с рисуването. Може да се научиш да рисуваш правилно (така да го наречем.. или приемливо), но това не значи, че можеш да станеш художник.
liuba4e
liuba4e
Състезател
Състезател
Female
От : Страната на Мухъла!
Рожден ден : 04.09.1993
Години : 30
Мнения : 1230
Дата на рег. : 05.02.2010

~~АНИМЕ ЛИСТ~~
Любими анимета: ,,Naruto'' , ,,Samurai 7'' ;

red Re: Съвети за писането на фикове

Пет Фев 15, 2013 11:43 pm
Във филма ''Денят на независимостта'', президентът на Америка изнася двуминутна реч, малко преди атаките на нашествениците. ''Думата ''човечество'' придобива нов смисъл за нас... Днес е 4 юли. Днес е независимостта на Америка. Днес за втори път ще се борим за правото си да съществуваме, но този път, 4 юли ще е национален празник за целия свят.'' Нашествениците от своя страна отвръщат на президента с думите - ''Умрете. Всички вие.'' Начинът, по който възприемат различните народи думата ''човечество'' е различен, единствено целта е една. Факт е, че всички успяват да разгромят нашествениците, с общи сили. Хора, които нямат понятие как се пилотира един обикновен самолет, се качват и доказват своите смелост и сили.
Lifeholic
Lifeholic
Приятел
Приятел
Male
От : Русе
Рожден ден : 28.01.1993
Години : 31
Мнения : 945
Дата на рег. : 20.01.2013

red Re: Съвети за писането на фикове

Съб Фев 16, 2013 3:16 am
liuba4e написа:Във филма ''Денят на независимостта'', президентът на Америка изнася двуминутна реч, малко преди атаките на нашествениците. ''Думата ''човечество'' придобива нов смисъл за нас... Днес е 4 юли. Днес е независимостта на Америка. Днес за втори път ще се борим за правото си да съществуваме, но този път, 4 юли ще е национален празник за целия свят.'' Нашествениците от своя страна отвръщат на президента с думите - ''Умрете. Всички вие.'' Начинът, по който възприемат различните народи думата ''човечество'' е различен, единствено целта е една. Факт е, че всички успяват да разгромят нашествениците, с общи сили. Хора, които нямат понятие как се пилотира един обикновен самолет, се качват и доказват своите смелост и сили.

Това какво общо има с темата? Съвети за писането на фикове 751198
Sponsored content

red Re: Съвети за писането на фикове

Върнете се в началото
Similar topics
    Права за този форум:
    Не Можете да отговаряте на темите